Prawdziwy hołd (Il vero omaggio)

Prawdziwy hołd (Il vero omaggio)

Wielkim dziełem mistrza belcanto Gioacchino Rossiniego był "Prawdziwy hołd"(Il vero omaggio), który wybrzmiał w murach Filharmonii Krakowskiej 8 lipca 2023 r. 

Kiedy w 1822 roku K. von Metternich poprosił artystę o uczczenie odpowiednią kompozycją kongres Świętego Przymierza w Weronie, Rossini sięgnął po materiał ze swojej wcześniejszej kompozycji pastoralnej La riconoscenza (‘wdzięczność’). Tak narodziła się okazała kantata Il vero omaggio (‘prawdziwy hołd’) – panegiryk na cześć cesarza Austrii, z wszystkimi muzycznymi walorami oper Rossiniego. Oparte na słowach G. Rossiego dzieło po raz pierwszy zostało wykonane w Teatro Filarmonico w Weronie w grudniu 1822 roku i osiągnęło olbrzymi sukces.

Wkrótce po kongresie zniknęła partytura Il vero omaggio, którą Rossini zabrał ze sobą pod pretekstem wprowadzenia poprawek. Bardziej prawdopodobnym było jednak, że chciał wykorzystać jej fragmenty w swoich nowych dziełach. Znowu do głosu doszła druga natura kompozytora – szefa kuchni. Przecież nic się nie mogło zmarnować! Na motywach kantaty planował prawdopodobnie oprzeć operę Hugo, król Włoch lub Córka powietrza. Nie mamy na to dowodów, ponieważ nigdy jej nie dokończył. Tymczasem partyturę Il vero omaggio opublikowano w XX wieku, na fali renesansu twórczości Rossiniego.

Dorota Staszkiewicz

za Filharmonia Krakowska

Wykonawcy:

Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej

Antonino Fogliani – dyrygent

Sofia Mchedlishvili – sopran

Michele Angelini – tenor

Giorgio Misseri – tenor

Teresa Iervolino – kontralt

Roberto Lorenzi – bas

Piotr Piwko – chórmistrz

Fot. Krzysztof Kalinowski/Afera-Studio