Arabowie z Galii

Arabowie z Galii

Podczas 5. edycji Royal Opera Festival na scenie Filharmonii Krakowskiej pojawiło się dzieło Giovanniego Paciniego "Arabowie z Galii", które zostało bardzo dobrze przez publiczność. 

Dwuaktowa opera Arabowie w Galii lub Triumf wiary z librettem L. Romanellego, powstała w 1827 roku dla mediolańskiej La Scali. Romanelli oparł swój tekst na powieści Ch. Victora Prévota z 1822 roku, a akcja opery została osadzona w państwie Franków, za czasów panowania Karola Młota. Libretto opowiada o porwanym przez Maurów chłopcu, który po latach powraca jako waleczny Agobar na czele islamskiej armii i chce podbić Francję, ale na miejscu odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu.

Po olbrzymim sukcesie pierwszego wystawienia (rekord liczby spektakli Arabów w tamtym sezonie w Teatro alla Scala pobił tylko Pirat V. Belliniego), aż do końca lat 30-tych XIX wieku, Arabów wystawiano nie tylko we Włoszech. Na drodze triumfalnego pochodu wystawianego w różnych wersjach dzieła (m.in. jako Ostatni z Clovisów), znalazły się sceny w Hiszpanii, Francji i Austrii, a także w Stanach Zjednoczonych. Była to pierwsza opera Paciniego pokazana Nowym Jorku, w 1834 roku.

Dorota Staszkiewicz

za: Filharmonia Krakowska

Wykonawcy:
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Marco Alibrando – dyrygent
Ezilda – Serena Farnocchia 
Leodato – Diana Haller 
Agobar – Michele Angelini 
Gondair – Mirko Palazzi 
Zarele – Camilla Carol Farias 
Aloar – Francesco Bossi 
Mohamud – Francesco Lucii 
Piotr Piwko – chórmistrz